
Vērtēšanas Kritēriji Zaļie produkti
Vērtēšanas Kritēriji Zaļie produkti
Projektu vērtēšanas kritēriji
Pētniecības projekta atbilstība kompetences centra izstrādātajiem pētniecības projektu vērtēšanas kritērijiem
Vērtējums
- Vai pētniecības projektam ir starptautisks raksturs
Jā – 1; Nē - 0
Kritērijs nav izslēdzošs
- Horizontālā principa "Ilgtspējīga attīstība" nodrošināšana, papildus punktus piešķirot pētniecības projektiem par eko-inovatīvu* tehnoloģiju attīstību un ieviešanu
Jā – 1; Nē - 0
Kritērijs nav izslēdzošs
- Vai pētniecības projekts atbilst viedās specializācijas jomām vai uzņēmējdarbības atklājuma procesā noteiktajai specializācijas jomai vai apakšjomai
Jā – 1; Nē - 0
Kritērijs ir izslēdzošs, projektu tālāk nevērtē
- Pētniecības projekta iesniegums ir saņēmis izcilības zīmogu Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmā "Apvārsnis Eiropa" vai pētniecības projektā ir paredzēta starptautiska sadarbība
Jā – 1; Nē - 0
Kritērijs nav izslēdzošs
- Vai pētniecības projekts atbilst 4.-8. tehnoloģiskās gatavības līmenim**
Norādīts pētījuma veids - rūpnieciskais pētījums, eksperimentālā izstrāde vai tehniski ekonomiskā priekšizpēte
Jā – 1; Nē - 0
Kritērijs ir izslēdzošs, var lemt samazināt projektu par neatbilstošo daļu
- Pētījuma kvalitātes vērtējums:
Vērtē 1-5 punktu skalā.
Kritērijā jāsaņem vismaz 2 punkti
- Pētījuma ietekmes vērtējums:
Vērtē 1-5 punktu skalā.
Kritērijā jāsaņem vismaz 2 punkti
- Pētījuma izpildes vērtējums:
Vērtē 1-5 punktu skalā.
Kritērijā jāsaņem vismaz 2 punkti
9. Pētījuma atbilstība kompetences centra pētniecības virzienam
Jā – 1; Nē - 0
Kritērijs ir izslēdzošs
10. Principa "nenodarīt būtisku kaitējumu" ievērošana
Jā – 1; Nē - 0
Kritērijs ir izslēdzošs
Kopā
(Max. 22 punkti)
*Definīcija: Eko-inovācija ir jebkāda veida jauninājums jeb inovācija (jauns produkts, pakalpojums, process, vadīšanas metode), kas veicina efektīvāku resursu izmantošanu vai vides aizsardzību.
** TEHNOLOĢIJU GATAVĪBAS LĪMEŅI
- Tehnoloģiju gatavības līmenis/TRL 1 – Izzināti dabas likumi: zinātniskā pētījuma rezultāti ļauj uzsākt lietišķās pētniecības un tehnoloģijas attīstības darbus.
- Tehnoloģiju gatavības līmenis/TRL 2 – Formulēta tehnoloģijas praktiskā lietojuma koncepcija.
- Tehnoloģiju gatavības līmenis/TRL 3 – Koncepcijas eksperimentālā pārbaude: uzsākta izpēte un izstrāde (analītiskie/laboratorijas pētījumi), lai apstiprinātu prognozes par tehnoloģijas komponentēm.
- Tehnoloģiju gatavības līmenis/TRL 4 – Tehnoloģijas validācija laboratorijas vidē: veikta galveno tehnoloģisko komponentu integrācija, lai pārbaudīto to kopdarbību laboratorijas vidē.
- Tehnoloģiju gatavības līmenis/TRL 5 – Tehnoloģijas validācija mākslīgi radītā vidē: tehnoloģiskie komponenti ir integrēti ar samērā reāliem atbalsta elementiem, lai tehnoloģiju var pārbaudīt mākslīgi radītā vidē.
- Tehnoloģiju gatavības līmenis/TRL 6 – Tehnoloģijas demonstrācijā mākslīgi radītā vidē: sistēmas modelis vai prototips ir pārbaudīts mākslīgi radītā vidē.
- Tehnoloģiju gatavības līmenis/TRL 7 – Sistēmas prototipa demonstrācija darbības vidē: sistēmas prototips, kas atbilst vai tikai minimāli atšķiras no plānotās sistēmas, ir pārbaudīts reālās darbības vidē.
- Tehnoloģiju gatavības līmenis/TRL 8 – Sistēma ir pabeigta un pārbaudīta: ir pierādīts, ka tehnoloģija darbojas tās galīgajā formā un plānotajos apstākļos (pēdējais tehnoloģijas attīstības līmenis).
- Tehnoloģiju gatavības līmenis/TRL 9 – Sekmīga sistēmas ekspluatācija.
Fundamentālie pētījumi parasti atbilst tehnoloģiju gatavības 1. līmenim. Rūpnieciskie pētījumi parasti atbilst tehnoloģiju gatavības 2.–4. līmenim. Eksperimentālā izstrāde parasti atbilst tehnoloģiju gatavības 5.–8. līmenim.
Projektus vērtē projektu vērtēšanas komisijas locekļi, katru projektu izskatot kompleksi. Projektu vērtēšanas komisija koleģiāli pieņem lēmumus par projektu apstiprināšanu un noraidīšanu, izmantojot pētniecības virzienu vadītāju un piesaistīto ekspertu sniegtos atzinumus.
Atlases posmā projekti tiek izvērtēti 3 kategorijās, kurās katram vērtējumam jāsasniedz vērtība vismaz 2, skalā no 1 līdz 5.
Ņemot vērā, ka inovāciju projekti ir saistīti ir ievērojamu kompetenci projekta realizētāja pusē un specifiskām tirgus zināšanām, tiek salīdzināti tikai vienlaicīgi – vienā kārtā vērtētie projekti. T.i., ja projekts tiek pārcelts uz nākošo projektu vērtēšanas komisijas sēdi, tas atkal tiek salīdzināts ar visiem pieteiktajiem projektiem un tam punkti tiek novērtēti no jauna. Šādas sistēmas mērķis ir atlasīt projektus, kas visticamāk sasniegs Kompetences centra un programmas mērķus un nodrošinās vislabākos rādītājus.
Pētījuma kvalitātes vērtējums (Vērtē 1-5 punktu skalā; Kritērijā jāsaņem vismaz 2 punkti):
Punktu piešķiršana:
- 1 - Produkts vai tehnoloģija ir uzņēmuma esošās produktu līnijas vai atsevišķa produkta izstrādes atkārtojums, piemēram, nomainot ražošanas vietu/iekārtu vai izejvielu piegādātāju.
- 2 - Produkts vai tehnoloģija ir uzņēmuma esošās produktu līnijas paplašinājums, nevis principiāli jauna izstrāde.
- 3 - Produkts vai tehnoloģija ir jauna vai būtiski uzlabota uzņēmumā.
- 4 - Produkts vai tehnoloģija ir jauns uzņēmumā un ir starpnozaru vai starptautiskā pētījuma rezultāts.
- 5 - Globālā līmenī jauns produkts, kas pašu izstrādāts, vai komerciālās pētniecības tiesības iegādātas no zinātniskās institūcijas, vai pērkot patenta tiesības.
Minimālās prasības, lai iegūtu 2 punktus - Produkts vai tehnoloģija ir uzņēmuma esošās produktu līnijas vai atsevišķa produkta atvasinājums/ papildinājums, veicot vismaz dažus būtiskus uzlabojumus.
Pētījuma ietekmes vērtējums (Vērtē 1-5 punktu skalā; Kritērijā jāsaņem vismaz 2 punkti):
Punktu piešķiršana:
- 1 - Pētniecības projekta izmaksas ir deklarētas, taču nav detalizēts atšifrējums pa pozīcijām.
- 2 - KC Sadarbības partneris plāno pētnieciskajam projektam piesaistīt pastāvīgā darbā pētniekus vai organizēt pētnieciskos ārpakalpojumu iepirkumus. Uz pētniecības projekta pieteikuma iesniegšanas brīdi Sadarbības partnerim nav pieejams P&A personāls pietiekamā skaitā, vai P&A darba vietu skaits nav atšifrēts.
- 3 - KC Sadarbības partneris spēj pamatot projekta finansēšanu, tā nepieciešamību un eksporta potenciālu, kas pārsniedz plānotās investīcijas pētniecības projektā. Projekta izmaksas ir skaidri definētas un atšifrētas pa pozīcijām, tās ir nepieciešamas un samērīgas ar veicamajiem darbiem, ir pamatots, kā ir aprēķināta vislabākā cenas un kvalitātes attiecība.
- 4 - Uz pētniecības projekta pieteikuma iesniegšanas brīdi Sadarbības partnerim ir pieejams P&A personāls pietiekamā skaitā un P&A darba vietu skaits ir atšifrēts. P&A personālam ir pieredze pētnieciskajā darbā. Projektā norādītais P&A personāls rada pārliecību par pozitīvu pētījuma rezultātu.
- 5 - Uzņēmumam ir pieredze jaunu produktu vai tehnoloģiju izstrādē, ir skaidri definēti jaunie produkti un tie rada pārliecību par komercializācijas iespējām. Ir skaidri izpētīts un definēts mērķa tirgus un klientu bāze, kā arī ir sniegta un pierādīta spēcīga izpratne par potenciālajiem tirgiem, tostarp par to, kā piedāvātā inovācija tos ietekmēs
Minimālās prasības, lai iegūtu 2 punktus - KC Sadarbības partneris plāno pētnieciskajam projektam piesaistīt pastāvīgā darbā pētniekus, kā arī organizēt pētnieciskos ārpakalpojumu iepirkumus. Uz pētniecības projekta pieteikuma iesniegšanas brīdi Sadarbības partnerim nav pieejams P&A personāls pietiekamā skaitā, vai P&A darba vietu skaits nav atšifrēts.
Pētījuma izpildes vērtējums (Vērtē 1-5 punktu skalā; Kritērijā jāsaņem vismaz 2 punkti):
Punktu piešķiršana:
- 1 - Pētniecības projekta plāns ir izstrādāts nepietiekami detalizēti, projekta starpposmi un to nodevumi nav definēti.
- 2 - Pētniecības projekta plāns ir izstrādāts nepietiekami detalizēti, projekta starpposmi ir definēti, to nodevumi ir definēti.
- 3 - Pētniecības projekta plāns ir izstrādāts detalizēti, skaidri definēti pētniecības projekta starpposmi laika grafikā, rezultatīvie rādītāji ir definēti visam projektam kopumā nesadalot pa starpposmiem.
- 4 - Pētniecības projekta plāns ir izstrādāts detalizēti, skaidri definēti pētniecības projekta starpposmi laika grafikā, nodevumi definēti pa projekta starpposmiem.
- 5 - Pētniecības projekta plāns ir izstrādāts detalizēti, skaidri definēti pētniecības projekta starpposmi laika grafikā, nodevumi definēti pa projekta starpposmiem. Pētniecības metodes rada pārliecību par rezultāta sasniegšanu. Plānotais rezultāts ir orientēts uz eksportu.
Minimālās prasības, lai iegūtu 2 punktus - Pētniecības projekta plāns ir izstrādāts nepietiekami detalizēti, projekta starpposmi ir definēti, to nodevumi ir definēti.
Principa "nenodarīt būtisku kaitējumu" ievērošana:
Kritērijs tiek vērtēts atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2020/852 (2020. gada 18. jūnijs) par regulējuma izveidi ilgtspējīgu ieguldījumu veicināšanai un ar ko groza Regulu (ES) 2019/2088 (Dokuments attiecas uz EEZ) 17.pantā norādītajiem kritērijiem.
Kritērijā tiek piemērots vērtējums "Nē - 0", ja ņemot vērā pētniecības laikā vai projekta rezultātā radīto produktu un pakalpojumu aprites ciklu, tostarp atziņas, kas gūtas no esošiem aprites cikla izvērtējumiem, uzskata, ka minētā darbība būtiski kaitē:
- klimata pārmaiņu mazināšanai, ja minētās darbības rezultātā rodas ievērojamas siltumnīcefekta gāzu emisijas;
- spējai pielāgoties klimata pārmaiņām, ja minētās darbības rezultātā rodas vēl nelabvēlīgāka ietekme uz pašreizējo klimatu un gaidāmo nākotnes klimatu, uz pašu darbību vai uz iedzīvotājiem, dabu vai aktīviem;
- ilgtspējīgai ūdens un jūras resursu izmantošanai un aizsardzībai, ja minētā darbība kaitē:
- ūdensobjektu labam stāvoklim vai to labam ekoloģiskajam potenciālam, ieskaitot virszemes ūdeņus un gruntsūdeņus; vai
- jūras ūdeņu labam vides stāvoklim;
- aprites ekonomikai, tostarp atkritumu rašanās novēršanai un reciklēšanai, ja:
- minētās darbības rezultātā vienā vai vairākos produktu aprites cikla posmos rodas būtiski efektivitātes trūkumi materiālu izmantošanā vai tādu dabas resursu tiešā vai netiešā izmantošanā kā neatjaunojami energoresursi, izejvielas, ūdens un zeme, tostarp produktu ilgizturības, remontējamības, modernizējamības, atkārtotas lietojamības vai reciklējamības ziņā;
- minētās darbības rezultātā būtiski palielinās atkritumu rašanās, sadedzināšana vai apglabāšana, izņemot nepārstrādājamu bīstamo atkritumu sadedzināšanu; vai
- atkritumu ilgtermiņa apglabāšana var radīt būtisku un ilgtermiņa kaitējumu videi;
- piesārņojuma novēršanai un kontrolei, ja minētās darbības rezultātā būtiski palielinās piesārņotāju emisijas gaisā, ūdenī vai zemē salīdzinājumā ar situāciju pirms darbības sākšanas; vai
- bioloģiskās daudzveidības un ekosistēmu aizsardzībai un atjaunošanai, ja minētā darbība:
- būtiski kaitē ekosistēmu labam stāvoklim un izturētspējai; vai
- kaitē dzīvotņu un sugu, tostarp Savienības nozīmes dzīvotņu un sugu, aizsardzības statusam.
Kritērijā tiek piemērots vērtējums "Jā - 1", ja ņemot vērā pētniecības laikā vai projekta rezultātā radīto produktu un pakalpojumu aprites ciklu, tostarp atziņas, kas gūtas no esošiem aprites cikla izvērtējumiem, uzskata, ka minētā darbība būtiski nekaitē norādītajiem kritērijiem.
Novērtējot darbību pēc izklāstītajiem kritērijiem, ņem vērā gan pašas darbības ietekmi uz vidi, gan minētās darbības radīto produktu un pakalpojumu ietekmi uz vidi visā to aprites ciklā, jo īpaši apsverot minēto produktu un pakalpojumu ražošanu, izmantošanu un aprites cikla beigas.
Nosacījumi, lai pētniecības projekts tiktu apstiprināts
- Jāsaņem pozitīvs vērtējums izslēdzošajos vērtēšanas kritērijos;
- Vērtējums vismaz "2" ir jāsaņem katrā kvalitatīvajā kritērija vērtējumā;
- Kritēriju vērtējumā tiek salīdzināti pētniecības projekti savā starpā vienas projektu vērtēšanas komisijas sēdes ietvaros.
- Ja vairākiem pētniecības projektiem ir vienāds punktu skaits, bet pieejamais finansējums nav pietiekošs visu pētniecības projektu apstiprināšanai, tad papildus tiek pielietoti sekojoši principi:
- tiek vērtēts tuvums rezultātam – inovācijai un komercializācijas potenciālam, prioritāri atbalstot pētniecības projektu ar augstāku TRL līmeni, vai pēc augstāka eksperimentālās izstrādes izmaksu īpatsvara pret kopējo projekta budžetu, vienlaikus gūstot pārliecību par pētniecības projekta iesniedzēja kapacitāti, ka tiks ieviestas jauna tehnoloģija, pakalpojums vai produkts;
- pētniecības projekta iesniedzējs ir no statistiskā reģiona ar zemāku IKP;
- pētniecības projekts paredz eko-inovatīvu tehnoloģiju attīstību un ieviešanu.
- Ja pētniecības projektiem pēc vērtēšanas ir vienāds kopējais punktu skaits, tad apstiprina to pētniecības projektu, kuram ir lielāks punktu skaits šīs sadaļas 4. punkta "a" apakšpunkta kritērijā.
- Ja pētniecības projektiem pēc šīs sadaļas 5. punkta vērtēšanas ir vienāds kopējais punktu skaits, tad apstiprina to pētniecības projektu, kurš šīs sadaļas 4.punkta "b" apakšpunkta kritērijā ir no statistiskā reģiona ar zemāku IKP.
- Ja pētniecības projektiem pēc šīs sadaļas 6. punkta vērtēšanas ir vienāds kopējais punktu skaits, tad apstiprina to pētniecības projektu, kuram ir lielāks punktu skaits šīs sadaļas 4.punkta "c" apakšpunkta kritērijā.
Tiek ievērots, ka:
- Atbalsts tiek sniegts tikai tādām pētniecības projekta darbībām, kas tiek uzsāktas pēc pētniecības projekta iesnieguma iesniegšanas dienas CFLA. Izmaksu attiecināmība sākas no projekta iesnieguma vai pētniecības projekta iesnieguma iesniegšanas dienas CFLA,
- tiks īstenots apstiprinātais pētniecības projektu, par kuru saņemts CFLA lēmums par valsts atbalsta piešķiršanu,
- Kompetences centra projektu vērtēšanas komisijas lēmums par pētījuma pieteikuma virzību uz CFLA stājas spēkā tā pieņemšanas brīdī,
- Kompetences centra projektu vērtēšanas komisija izvērtē sadarbības partneru atbilstību valsts atbalsta nosacījumiem, lai pētījuma projekta ieviešanas stadijā samazinātu neatbilstošu izdevumu iestāšanās risku un efektivizētu pētījumu projektu izvērtēšanas procesu.
Kompetences centrs, pēc pētniecības projektu vērtēšanas komisijas sēdē izvērtētajiem pētniecības projektiem, lemj par to pētniecības projektu virzīšanu uz CFLA, kuri:
- katrā no sekojošiem vērtēšanas kritērijiem ir saņēmuši vidējo vērtējumu 2 vai vairāk:
- Pētījuma kvalitātes vērtējums;
- Pētījuma ietekmes vērtējums;
- Pētījuma izpildes vērtējums.
- Katrā no izslēdzošajiem vērtēšanas kritērijiem vairākums no pētniecības projektu vērtēšanas komisijas locekļiem ir balsojis apstiprinoši (piešķīruši 1 punktu):
- par pētniecības projekta atbilstību viedās specializācijas jomām vai uzņēmējdarbības atklājuma procesā noteiktajai specializācijas jomai vai apakšjomai;
- par pētniecības projekta atbilstību 4.‒8. tehnoloģiskās gatavības līmenim,
- Projekta atbilstība KC pētniecības virzienam;
- Principa "nenodarīt būtisku kaitējumu" ievērošana.
Projektus ar augstāko kopējo punktu skaitu virza iesniegšanai CFLA līdz finansējuma pietiekamībai.
Ja projektu pieteicējam tiek konstatēts VID nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 EUR uz projekta izskatīšanas brīdi pētniecības projektu vērtēšanas komisijā, bet vērtēšanas kritērijos projekts ir saņēmis pietiekamu punktu skaitu, tā apstiprināšanai, tad projekts tiek apstiprināts ar nosacījumu, par nodokļu nomaksu līdz apstiprināto projektu saraksta iesniegšanai CFLA.
Ja uz apstiprināto projekta saraksta iesniegšanas brīdi CFLA, projekta iesniedzējam joprojām ir VID nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 EUR, tad tiek virzīts nākamais augstākā vērtējuma ieguvušais pētījums, ja šim īstenotājam nav reģistrēti nodokļu parādi uz to brīdi.
CFLA pieņem lēmumu par sarakstā iekļauto pētniecības apstiprināšanu un atbalsta piešķiršanu konkrētiem pētniecības projektiem.