3.MP Jaunie produkti II

3.MP Jaunie produkti

15.04.2025

Projekta NR.5.1.1.2.i.0/2/24/A/CFLA/002 sadarbības partneru pētījumu progress :

PĒTĪJUMS NR.1

Īstenotājs: SIA "Genuine Wind Engineering"

Periodā no 01.12.2024. līdz 28.02.2025 veiktie darbi un sasniegtais progress:

2.1. aktivitāti īstenoja Genuine Wind Engineering SIA darbinieki, pārskata periodā paveiktais:

  • 3D modeļu un rasējumu izstrāde. Izstrādāts torņa modelis un rasējumi novienošanai uz zemes un ēku jumtiem, optimizēts stabilitātei un slodzes izturībai. Izstrādāta rotora konstrukcija – modelēts, ņemot vērā aerodinamiskos un mehāniskos parametrus. Izstrādāts spārnu turētāja modelis – nodrošina precīzu spārnu fiksāciju un minimālas vibrācijas.
  • Mehāniskās analīzes un simulācijas. Spriegumu un deformāciju analīze, Von Mises spriegumu izpēte. Maksimālās deformācijas aprēķini, lai atbilstu drošības prasībām
  • Centrbēdzes slodžu un rezonanses analīze. Pārbaudīta konstrukcijas stabilitāte, lai izvairītos no nevēlamām vibrācijām ekspluatācijas laikā. Savietojamības testi – nodrošināta precīza komponentu atbilstība, kas atvieglos nākamo posmu izstrādi
  • Sagatavots pamats turpmākajiem posmiem. Rezultāti nodrošina pamatu 2.2. aktivitātei un 3.aktivitātei, kurā tiks izstrādāti komponentu rasējumi ražošanai un vēja turbīnas vadības parametru izpētei. Dati tiks izmantoti laboratorijas testēšanai, lai validētu simulāciju rezultātus pirms fizisko komponentu ražošanas.

PĒTĪJUMS NR.3

Īstenotājs: SIA "D un D centrs"

Pabeigta 2. aktivitātes darbu izpilde (01.12.2024 - 28.02.2025) - Vibro un modālās pasu algoritmu izpēte un adaptācija atlasītajam helikoptera tipam. Altivitātes rezultats ir diagnostisko algoritmu adaptācija dzinējiem, transmisijai un spārniem, helikoptera spārnu komplekta modālās testēšanas protokols un helikoptera spārnu modālo datu noteikšanas protokols.

PĒTĪJUMS NR.4

Īstenotājs: SIA " Gorgon Optronics"

Projekta pirmā un otrā ceturkšņa ietvaros veikti vairāki būtiski soļi, lai uzlabotu lēcu, kameras, algoritmu un sistēmu darbību. Pirmajā etapā izvēlētās lēcas tika noregulētas uz autokolimatora fokusu uz bezgalību, kā arī katrai lēcai tika optimizēti sensora parametri, lai maksimāli uzlabotu izšķirtspēju. Tika eksperimentāli noteikts katras lēcas mazākais atšķiramais kontrasts (MRC), balstoties uz kuru aprēķināti DRI (detection, recognition & identification) diapazoni.

Turpinot darbu ar algoritmiem, tika izveidots automātiskās izsekošanas algoritmu prototips, kas tika testēts kontrolētos laboratorijas apstākļos. Sagatavota arī testa vide, lai apstrādātu dažādus video materiālus, kas ļāva veikt sākotnējo algoritmu analīzi.

Papildus tam tika veikta detalizēta kameru, tostarp dienas (EO), nakts (IR) un SWIR, draiveru funkcionalitātes izpēte laboratorijas apstākļos. Tika analizēti dažādi video pārraides un apstrādes risinājumi, kā arī izstrādātas un testētas draiveru komunikācijas metodes, lai nodrošinātu mijiedarbību ar žiroskopa kontroles sistēmu. Tika veikta arī kameru konfigurācijas parametru analīze draiveru līmenī.

Veikta arī konkurējošo produktu analīze, kas palīdzēja identificēt labākās prakses un dizaina principus. Šīs analīzes ietvaros notikušas konsultācijas ar potenciālajiem militārajiem lietotājiem, lai validētu sākotnējās prasības.

Veikta 3-asu žiroskopiskās stabilizācijas sistēmas arhitektūras analīze, kā arī esošo motoru vadības risinājumu izpēte, lai nodrošinātu stabilizācijas algoritmu uzlabošanu. Izvērtēta arī sensorisko datu apstrādes ķēde, kas ir būtiska stabilizācijas algoritmu uzlabošanai.

PĒTĪJUMS NR.5

Īstenotājs: SIA " Industrek "

01.09.2024– 28.02.2025 Pētījuma ietvaros veikta:

1. Datu apkopošana iespējamo tehnoloģisko sastāvdaļu izvēlei;

2.Datu apstrāde un analīze par izmantojamām programmatūrām;

3. Optimālā modeļa izstrāde un digitālā prototipēšana, programmēšana.

Sasniegtais rezultāts:

Pabeigts tirgū pieejamo 3d skanneru un lāzeru pētījums;

Kategorizētas sfēras robotizētā risinājuma pielietojumam;

Izpētīti datu apstrādes algoritmi, tajā skaitā tie, kas ir savietojami ar jau tirgū pieejamiem Robotiem;

Apzināti esošie programmu izstrādātāji un to plusi un mīnusi;

Izstrādāts digitālais prototips.

PĒTĪJUMS NR.6

Īstenotājs: SIA " Lafivents "

Projekta otrajā ceturksnī esam izveidojuši starptautiskiem standartiem atbilstošu un no specifiskiem ražotājiem neatkarīgu programmatūru un bibliotēkas, kas sekmīgi veic datu pārraidi un apmaiņu ar inženiersistēmu pārvaldības platformu. Ar šo risinājumu inženieriekārtu savienošana ar serveri, palaišana un pieslēgšana ir ātra un ērta.

Saskaņā ar šajā ceturksnī izstrādāto meta analīzi datu drošības risinājumu paaugstināšanai, esam pastiprinājuši datu plūsmas šifrēšanas protokolu un sadarbības prasības ar serveri, kas tiek iekļautas programmnodrošinājumā.

Vienlaikus esam veiksmīgi īstenojuši sadarbību ar Latvijas Universitātes Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes Skaitliskās modelēšanas institūtu. Automatizēta testa ēkas datu ieguve, kas nepieciešama algoritma apmācībai, un to saglabāšana un vizualizācija iekļauta pamata kodā. Sekmīgi izveidota pirmā iterācija ēkas mikroklimata parametru regulējošam pašmācošam algoritmam, tiek veikta tā testēšana un apmācība, un pilnveide. Nākamajos projekta soļos plānota tā rezultātu izvērtēšana un otrās, uzlabotās iterācijas izstrāde.

PĒTĪJUMS NR.8

Īstenotājs: SIA " G2.LV "

Noslēdzies projekta "Inovatīvas atkritumu poligonu gāzes attīrīšanas sistēmas izstrāde" otrais ceturksnis(01.12.2024 - 28.02.2025).

Šī perioda laikā izstrādāts gāzes attīrīšanas sistēmas projekts, t.sk. detalizēta tehnoloģiskā procesa P&ID diagramma, gāzu attīrīšanas iekārtu prototipa mezglu ar gāzes plūsmu 1500m3/h specifikācija un GP, AR, TN (ieskaitot 3D modeli) projekta sadaļas.
Uzsākta gāzes attīrīšanas sistēmas prototipa komponenšu piegādes un uzstādīšanas procedūra.

PĒTĪJUMS NR.9

Īstenotājs: SIA " Storm Adventures "

01.12.2024 - 28.02.2025 Progresa pārskats

1. Aktivitāte: "Pētījums par sistēmas arhitektūras un tehnisko prasību izstrādi"

Veikta informācijas apkopošana par Eiropā pieejamajiem horizontālajiem vēja tuneļiem;
Veiktas intervijas ar Liepājas Jūrniecības koledžu, VUGD, apmeklēts SIA Novikontas;
Iegūts apstirpinājums Horizontāla vēja tuneļa lietderībai apmācību izmantošanai;
Tuneļa aktivitāšu zonas izmēru piemērotības apstiprināšana ar intervētajiem dienestiem
Izvietojamo objektu apmācību procesam saskaņošana;
Tuneļa tehnisko parametru definēšana.

2. Aktivitāte: "Pētījums par sistēmas arhitektūras un tehnisko prasību izstrādi"

Sagatavots nolikums iepirkumam aerodinamisko aprēķinu un simulāciju veikšanai;
Veikta publiskā iepirkuma procedūra.

3. Aktivitāte: "Tuneļa tehniskā projekta un ražošanas rasējumu izstrāde"

Sagatavots publiskā iepirkuma nolikums;
Veikta publiskā iepirkuma procedūra.

PĒTĪJUMS NR.10

Īstenotājs: SIA " ElGoo Tech"

01.12.2024 - 28.02.2025 1.2. aktivitāte - PEO parametru validācija un pielāgošana.

Tika veikta PEO paraugu sintēze ar mērķi validēt 1.1. aktivitātē definēto parametru klāstu. Sagatavoti paraugi, definēta pētījuma metodika un dažiem paraugiem veikta virsmas pirmsapstrāde. Paraugi ir sagatavoti struktūras un morfoloģijas mērījumiem. Katram paraugam sintēzes laikā uzņemtas un analizētas sprieguma/strāvas līknes.

Sasniegtais rezultāts: PEO paraugu sagatavošana izmantojot literatūrā pieejamus datus, iepriekšējo pieredzi un uzņemtās strāvas un sprieguma līknes procesa laikā

PĒTĪJUMS NR.11

Īstenotājs: SIA " Electrify"

Periodā 01.09.2024 – 28.02.2025

Aktivitātes "BMS risinājumu izpēte" ietvaros

  • Definētas tehniskās prasības
  • Izstrādāta BMS (Battery Management System) arhitektūra, kas pielāgota ārējam akumulatoram elektrotransportam.
  • Izveidota BMS pamatfunkcionalitāte, ietverot sprieguma, temperatūras un strāvas uzraudzību, balansēšanu un drošības mehānismus.
  • Apgūta CAN protokola integrācija, kas nodrošina drošu un efektīvu datu apmaiņu starp BMS un citiem transportlīdzekļa sistēmas elementiem.
  • Izprasta lietotāju vajadzību specifika elektrotransporta uzlādes procesos, kas izmantota digitālā risinājuma veidošanā.

PĒTĪJUMS NR.12

Īstenotājs: SIA " Baltex Group"

Periodā no 01.12.2024. – 28.02.2025. SIA "Baltex Group" noslēdza iepirkuma procedūru un rezultātā parakstīja līgumu (turpmāk – Līgums) par pētījuma ārpakalpojuma saņemšanu no Rīgas Tehniskās universitātes (turpmāk – RTU). Ārpakalpojuma ietvaros, sadarbībā ar SIA "Baltex Group" projekta darbiniekiem, plānota detalizēta izpēte par sistēmu kombinācijām ar enerģijas uzkrājēju tehnoloģijām un vadības sistēmām, vadības algoritmu izstrāde, prototipa testēšana un tā modificēšana un citi darbi, lai sasniegtu projekta "Jauna tipa energouzkrājošās sistēmas izstrāde integrācijai līdzstrāvas ķēdēs esošajos industriālajos saules parkos", Nr. 5.1.1.2.i.0/2/24/A/CFLA/002, rezultātus.